Jakie drzewa można formować?

Jakie drzewa można formować?

Formowanie drzew to propozycja dla osób bardzo wytrwałych i lubiących eksperymenty ogrodnicze. Odpowiednio uformowane drzewo nabierze indywidualnego wyglądu. Przycinając drzewo ogrodnik staje się niejako stylistą, zamieniając mało wyróżniającą się roślinę w niezwykłe dzieło sztuki. Drzewa, które mają zostać przeznaczone do procesu formowania powinny charakteryzować się :

  • doskonałą zdrowotnością,
  • regularnym pokrojem,
  • dobrą kondycją nawet po silnym cięciu,
  • niezbyt szybkim wzrostem,
  • możliwością wypuszczania licznych pędów,
  • dużą odpornością na niskie temperatury.

Pośród gatunków, które nadają się szczególnie do formowania można wymienić : grab, lipę, klon, śliwę ałycza, leszczynę, a także drzewa owocowe takie jak na przykład jabłonie, czy grusze.

Kiedy i jak formować drzewa ?

Drzewa należy zacząć formować już w przeciągu pierwszego roku od posadzenia. Jeżeli rośliny zostały posadzone jesienią, pierwsze cięcie najlepiej jest wykonać już wiosną, a gdy posadzono je wiosną, to również na wiosnę. Gałązki należy formować gdy są jeszcze młode i niezdrewniałe. Cięcie musi być wykonywane w suche i słoneczne dni. Niewskazane jest wykonywanie tej czynności w deszczowe dni, ponieważ duża wilgotność sprzyja infekcjom grzybiczym i bakteryjnym.

Podstawowym czynnikiem, który decyduje o terminie cięcia jest pora kwitnienia. Od lutego do rozpoczęcia wegetacji należy przycinać drzewa kwitnące jesienią i latem. Drzewa ozdobne kwitnące na wiosnę z kolei muszą być przycinane zaraz po kwitnieniu. Zalecane jest stopniowe skracanie pędów, czyli odcinanie ich krótkich odcinków. Przy wyborze i sposobie cięcia musimy zachować dużą ostrożność i zasięgnąć należytych informacji na temat każdej rośliny.

Formowanie drzew na metalowych stelażach

W sklepach ogrodniczych bez problemu zakupimy metalowe stelaże w różnych wzorach i kolorach, a jeżeli chcemy mieć drzewo o oryginalnym kształcie, najlepiej jest wykonać je całkowicie samodzielnie. Należy dokładnie zaplanować kształt stelażu, a następnie wykonać go z ocynkowanego drutu, jak również z metalowych prętów. Drzewko należy sadzić przy wmontowanym w ziemię stelażu. Nowo wyrastające pędy zaplatamy na podpórkach, przywiązujemy usuwając takie, które zbytnio wystają poza stelaż, lub zaplatamy na podpórkach. Bardzo ciekawie wyglądają drzewa formowane przy samych ścianach budynków, bądź bardzo masywnych ogrodzeniach.

W tym wypadku formowanie powinno być dokonywane także na stelażach. Należy mieć na uwadze, że formowanie określonego kształtu drzew nie jest procesem krótkotrwałym i łatwym, niemniej jednak z pewnością warto pokusić się o takie drzewo we własnym ogrodzie, które stanowić będzie powód do dumy.

Udostępnij