Meble z recyklingu: jak wykorzystać stare przedmioty w aranżacji wnętrza?

Meble z recyklingu: jak wykorzystać stare przedmioty w aranżacji wnętrza?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i dba o środowisko naturalne. Jednym z elementów, na których można zrobić pozytywny wpływ, są meble z recyklingu.

Dzięki nim można wykorzystać stare przedmioty, które często kończą swój żywot na śmietniku, i nadać im drugie życie w postaci pięknych i oryginalnych mebli. W artykule omówione zostaną najlepsze sposoby na wykorzystanie starych przedmiotów i mebli z recyklingu w aranżacji wnętrza, ze wskazówkami dotyczącymi renowacji, odnawiania i przeróbek.

Meble z recyklingu we wnętrzach

 1. Wybór odpowiednich mebli z recyklingu

Przed przystąpieniem do aranżacji wnętrza z wykorzystaniem mebli z recyklingu należy wybrać odpowiednie przedmioty. W tym celu warto poszukać w garażach, piwnicach, na strychu lub na targach staroci. Można także zainteresować się ofertami sklepów zajmujących się recyklingiem mebli. Warto zwrócić uwagę na jakość mebli oraz na ich styl i kształt, które muszą pasować do reszty wystroju wnętrza.

 1. Przeróbka mebli z recyklingu

Meble z recyklingu często wymagają pewnych przeróbek, aby pasowały do aranżacji wnętrza. Można je odnowić, przemalować, a także przerobić na zupełnie inny mebel. Na przykład z drewnianych drzwiczek można zrobić nietypową szafkę lub regał, a z kółek od wózka – stolik kawowy. Warto tutaj wykorzystać swoją kreatywność i wyobraźnię.

 1. Odnawianie mebli z recyklingu

Przed przystąpieniem do odnawiania mebli z recyklingu należy dokładnie je oczyścić. W przypadku drewnianych mebli można usunąć stare farby i lakier, a następnie pomalować mebel na nowo. W przypadku mebli tapicerowanych należy zwrócić uwagę na stan materiału obicia. W przypadku uszkodzeń lub zużycia można wymienić materiał lub dodać dodatkowe elementy dekoracyjne.

 1. Oświetlenie

Meble z recyklingu można wykorzystać również do stworzenia unikalnych elementów oświetlenia. Z drewnianych lub metalowych przedmiotów można zrobić oryginalne lampy lub kinkiety. W przypadku bardziej zaawansowanych projektów, można wykorzystać także lampy z zegarów, rowerów czy maszyn do pisania.

 1. Stylowe dodatki

Stare przedmioty z recyklingu mogą służyć także jako stylowe dodatki do wystroju wnętrza. Można na przykład wykorzystać stare ramy do stworzenia oryginalnych tablic lub galerii zdjęć. Można także wykorzystać stare butelki i słoiki jako wazony lub dekoracyjne elementy na półkach. Możliwości jest wiele, a ogranicza je tylko wyobraźnia.

Stare przedmioty w aranżacji

Oto 15 przykładów mebli z recyklingu:

 1. Szafa z przemalowanych skrzyń drewnianych
 2. Regał z przerobionych drabinek
 3. Stół z przerobionej starej drzwi
 4. Ławka z odrestaurowanej starej skrzyni
 5. Komoda z przemalowanego stolika nocnego i szuflad z innych mebli
 6. Fotele z przerobionych starych beczek
 7. Stolik kawowy z odzyskanych palet
 8. Szafa z przemalowanej starej biblioteki
 9. Biurko z odrestaurowanej starej maszyny do szycia
 10. Łóżko z przerobionej starej drabiny
 11. Regał z przerobionych drewnianych skrzyń na owoce
 12. Półka z odzyskanych desek
 13. Lampa z przerobionej starej rury
 14. Krzesła z przerobionych starych krzeseł klasztornych
 15. Stolik nocny z odrestaurowanej starej walizki.

Oto kilka przykładów oświetlenia z recyklingu:

 1. Lampa wisząca z przerobionych kloszy od butelek
 2. Lampa sufitowa z odrestaurowanego starych żyrandoli
 3. Lampa stołowa z odzyskanych części starej maszyny do szycia
 4. Kinkiet z przerobionych starej rury
 5. Lampa podłogowa z przerobionego starego kija hokejowego
 6. Lampa stojąca z odrestaurowanych drewnianych kolumn
 7. Kinkiety z przerobionych starych książek lub czasopism
 8. Lampa wisząca z odzyskanych kloszy od starych żarówek
 9. Lampa stołowa z przerobionej starej kamery filmowej
 10. Kinkiet z odzyskanych starych kółek rowerowych.

Meble z recyklingu i stare przedmioty mogą być wspaniałym dodatkiem do aranżacji wnętrza. Dzięki nim można stworzyć niepowtarzalne i oryginalne wnętrze, które jednocześnie będzie przyjazne dla środowiska naturalnego. Warto jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do prac konieczna jest dokładna analiza i wybór odpowiednich mebli oraz planowanie przeróbek i odnawiania. Zwrócenie uwagi na detale i wykorzystanie swojej kreatywności pozwoli na stworzenie wnętrza, które będzie pełne charakteru i wspaniałych historii.

Udostępnij