Cegła dekoracyjna - wzrost popularności materiału do dekoracji wnętrz

Cegła dekoracyjna - wzrost popularności materiału do dekoracji wnętrz

Od kilku dekad obserwujemy coraz większy wzrost popularności materiału, jakim jest cegła dekoracyjna. Można powiedzieć, że obecnie przeżywa ona swój renesans. Jako materiał budowlany jest stosowana od wieków, czego najlepszym dowodem jest architektura zachodniej i północnej Polski. Jednak w obecnej formie i funkcji jest stosunkowo nowym zjawiskiem.

Formaty - cegła dekoracyjna

Cegła dekoracyjna występuje obecnie w dwóch formatach. Może mieć tradycyjny, pełnowymiarowy kształt. Wtedy jej wymiary to standardowe 25x12x6,5 (lub zbliżony format zależnie od typu). Jednak coraz większą popularność zdobywają płytki ceglane, czyli znacznie cieńsze warstwy cegły. Materiał w takiej formie jest bardzo chętnie wykorzystywany, głównie ze względu na swój znacznie mniejszy ciężar. Ponieważ płytki licowe ważą mniej, mogą być montowane w prostszy sposób. To czyni takie rozwiązanie tańszym i bardziej dostępnym. A jednocześnie tworzą wrażenie prawdziwej ceglanej ściany.

Zastosowanie - cegła dekoracyjna

Cegła dekoracyjna jest bardzo wytrzymałym materiałem. Może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Obecnie wszystkie budynki mogą mieć ceglane elewacje. W budownictwie tradycyjnym można zastosować pełną cegłę montowaną na wspornikach. W budownictwie szkieletowym lepiej sprawdzi się cegła w formie płytek, które są lżejsze. Bardzo modnym rozwiązaniem jest podkreślenie wybranego obszaru budynku właśnie takim materiałem wykończeniowym. Cegła dekoracyjna pojawia się w pasach między oknami lub podkreśla strefę wejścia — rozwiązań jest wiele. Na pewno cegła sprawia, że elewacja jest ładniejsza i ciekawsza. Dodatkowe podkreślenie takiego fragmentu górnym światłem sprawia, że ściana ożywa i tworzy grę świateł i cieni.

Cegła dekoracyjna - wzrost popularności materiału do dekoracji wnętrz

Mała architektura

Cegła wykorzystywana jest na zewnątrz także do wykończenia elementów małej architektury. Tworzy podmurówki do ławek, czy koszy, zewnętrzne grille, a nawet dekoracyjne elementy na placu zabaw.

Do jakich wnętrz pasuje cegła dekoracyjna?

Oprócz elewacji cegła dekoracyjna szturmem zdobywa wnętrza mieszkalne i usługowe. Kiedyś chowano cegły pod warstwą tynku. Teraz chętnie się je wydobywa, wydając krocie na piaskowanie i impregnowanie oryginalnej ściany. Co zrobić, gdy nie dysponujemy nieruchomością z takimi ścianami? Bez problemu kupimy stylizowane cegły dekoracyjne, które wyglądają, jakby pochodziły z poprzedniej epoki. Dzięki temu możemy uzyskać w wybranym pomieszczeniu nieco industrialny, surowy klimat. Jednak cegła pasuje nie tylko do wnętrz industrialnych. Świetnie sprawdza się także w mieszkaniach kamienicznych jako kontrast do delikatnej sztukaterii. Również wnętrza rustykalne zyskają na zastosowaniu takiego materiału. W zestawieniu z postarzanym drewnem cegła nada pomieszczeniom ciepła i przytulności.

Cegła dekoracyjna - wzrost popularności materiału do dekoracji wnętrz

Gdzie stosować cegłę?

Odpowiednio zaimpregnowana cegła dekoracyjna może być użyta w każdym pomieszczeniu i na każdej płaszczyźnie. Dzięki stosunkowo małemu formatowi jest prosta, szybka i wygodna w obróbce. Najczęściej stosowana jest na ścianach, które chcemy podkreślić. Często buduje ścianę telewizyjną lub jest tłem dla galerii zdjęć w holu. Może też wydzielać z większej przestrzeni kącik jadalniany lub tworzyć wezgłowie łóżka. Jednak nie tylko takie oczywiste miejsca mogą być wypełnione tym materiałem. Coraz częściej widujemy realizacje z cegłą na podłodze. Tutaj lepiej sprawdzi się płytka ceglana, która dzięki swojej niewielkiej wysokości może zostać użyta nawet podczas remontu. Dzięki niewielkiemu formatowi taka podłoga może mieć dowolny, fantazyjny wzór. Najczęściej widuje się realizację z podłogą ceglaną układaną w jodełkę.

Cegła dekoracyjna - wzrost popularności materiału do dekoracji wnętrz

Płaszczyzna czy detal?

Dla fanów cegły nigdy nie jest jej zbyt dużo. Jednak projektując własne mieszkanie lub elewacje domu warto zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Stosując duże ceglane płaszczyzny, wpływamy na charakter pomieszczenia. Cegła dostępna jest w różnym wybarwieniu. Zwykle są to kolory od beżu, przez czerwień, aż po paletę brązów. Są to dość mocne kolory, dlatego trzeba mieć na uwadze, że cała ceglana ściana będzie najsilniejszym akcentem w pomieszczeniu. Być może warto, aby pozostałe kolory i wzory były delikatniejsze. Cegła dekoracyjna świetnie sprawdzi się także jako detal. Może to być sposób na wykończenie pleców kuchennych lub fragment ściany ujęty w ramę z zabudowy gk. W taki sposób można podkreślić strefę kominkową, lub jadalnianą. Bardzo dobrym trikiem jest też użycie cegły od pewnej wysokości i odcięciu jej za pomocą sztukaterii lub drewna.

Zalety cegieł dekoracyjnych

Cegła dekoracyjna jest produktem uniwersalnym. Odnajdzie się właściwie w każdym wnętrzu i na każdej elewacji. Mimo iż oryginalna, stara cegła jest produktem bardzo pożądanym, to równie wartościowy jest współczesny produkt. Szczególnie jeśli jest ręcznie formowany. Pozwala to na uzyskanie zróżnicowanych próbek i bardziej prawdziwy wygląd wykańczanej powierzchni. Nowe cegły mają też tą przewagę nad tymi z odzysku, że są wolne od wszelkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Dlatego są bezpieczne w użytkowaniu także we wnętrzach. Warto też zwrócić uwagę, aby wybrany produkt nie był sztucznie barwiony.

Udostępnij