- Redaktor
Srebrzenie miedzi w procesach konserwacyjnych
Dokładne srebrzenie miedzi pozwala na dłuższy czas zachować Miedź jest surowcem wchodzącym w skład różnych układów, części maszynowych.
Wykorzystywana jest jako surowiec plastyczny w bardzo wielu dziedzinach. Miedziane elementy wymagają odpowiedniej konserwacji oraz dbania o bardzo wytrzymałą, ale też podatną na czas strukturę.
Co może pomóc miedzianym elementom nieco bardziej przedłużyć ich żywotność? Z pewnością pomocne w praktyce okaże się srebrzenie miedzi. Wykonuje się je w profesjonalnych punktach, specjalnie do tego przeznaczonych. Przeprowadzenie całego procesu pozwala nie tylko na wzmocnienie wytrzymałości określonego elementu.
Działa też pozytywnie na podkreślenie wszelkich walorów estetycznych. Z procesów srebrzenia miedzi korzystać więc mogą nie tylko mechanicy i budujący maszyny o różnorodnym zastosowaniu.
Motoryzacja nie jest też jedyną dziedziną, w której tego rodzaju zabiegi niejednokrotnie okazywać się mogą zbawienne i hamujące procesy eksploatacyjne. Przykładem dalekiego zastosowania srebrzenia może być konserwacja zabytków, których wiele części składać się może z miedzi, jeśli nie całość.
Srebrzenie miedzi a konserwowanie zabytków
Wiele rzeźb wchodzących w skład architektonicznych kompleksów, a także funkcjonujących w sposób zupełnie samodzielny i osobny, wykonane są z licznych stopów miedzi. Nawet, jeśli poddawane są częstemu czyszczeniu, to i tak prędzej czy później widoczne będą ślady postępującej korozji. Zabezpieczające srebrzenie miedzi pozwala na to, aby stare rzeźby, obiekty i części architektury mogły odzyskać dawny, estetyczny wygląd, a tym samym nabrać drugiej młodości.
Warstwa srebra, w zależności od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, może być nakładana w różnych grubościach. Konserwowanie zabytków jako dziedzina naukowa, a także przemysłowa, wiele zyskało dzięki stosowaniu nowoczesnych maszyn do srebrzenia wybranych powierzchni. Jest to proces wymagający ogromnej uwagi oraz dokładności w działaniu.
Konserwowanie obiektów zabytkowych wiąże się z rozbudowanymi procesami, bo do wszystkiego podejść trzeba z pieczołowitością i delikatnością, aby niczego nie uszkodzić.
Srebro zawsze wzmocni!
Po dokonaniu srebrzenia elementów w obiektach o funkcjach artystycznych i dekoracyjnych trzeba pamiętać o specyficznym do nich podejściu pod kątem czyszczenia.
Specjaliści polecają wstrzymać się przed stosowaniem żrących środków chemicznych do usuwania zanieczyszczeń w postaci smogu, kurzu, piasku oraz innych zanieczyszczeń. Krajobrazy miejskie narażone są na nie właściwie bez przerwy.
Powłoka srebra ma za zadanie okrywać ochroną wszystko to, co pod spodem jest delikatne i co w przypadku narażania na zniszczenia niekoniecznie by przetrwało.
Posrebrzone elementy sztuki miejskiej, ludowej, rzeźbiarskiej i innych stają się na nowo godne zainteresowania. Można po wielu latach po raz kolejny odkryć ich piękno i blask. Procesy srebrzące pozwalają na uratowanie tego, co inni dawno już spisali na straty. Usługę srebrzenia materiałów miedzianych oraz innych stopów znaleźć można właściwie w każdym większym mieście.